Apple Watch

watchOS 6, Apple Watch’un sağlık ve fitness özelliklerini daha da geliştiriyor

Cycle Tracking, Noise uygulaması, Activity Trends ve App Store şimdi bileğinizde. watchOS 6, Apple Watch’a geliştirilmiş sağlık ve fitness özellikleri getiriyor.

“Kullanıcılara, önem verdikleri kişiler ve bilgilerle bağlantıda kalmaları için yardımcı olmaktan daha iyi ve daha aktif bir gün yaşamaları için ilham vermeye kadar pek çok konuda destek veren Apple Watch, müşterilerimizin günlük yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası haline geldi,” diyen Apple’ın COO’su Jeff Williams sözlerini şöyle sürdürdü: “watchOS 6, daha güçlü ve kişisel araçlarla kullanıcıların sağlık ve fitness durumlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyor.”

Sağlık ve Fitness
Yeni Cycle Tracking uygulaması kadınlara Apple Watch’un kullanım kolaylığından yararlanarak regl döngüleri ile ilgili önemli bilgileri kaydetme ve bir sonraki regl dönemi ve doğurganlık penceresini tahmin etme imkanı veriyor. Günlük kayıt fonksiyonu regl döngüsüyle ilgili, güncel regl dönemi, adet kanaması, semptomlar, yumurtlama tahmin kitinden elde edilen değerler ve doğurganlığı takip etmek için kullanılan diğer veriler gibi bilgilerin hızla girilmesini sağlıyor. Yeni Cycle Tracking özelliği iOS 13 yüklü iPhone’da da kullanılabiliyor.

İşitme sağlığının korunması yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Araştırmalar işitme kaybının bilişsel yeteneklerde bir azalma ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Apple Watch’un bileğinizdeki optimal konumu sayesinde, Noise uygulaması kullanıcıların konserler ve spor etkinlikleri gibi ortamlarda işitmeyi olumsuz etkileyebilecek ses seviyelerini anlamalarına yardımcı olur. Ses seviyesi değiştikçe, uygulamanın desibel ölçüm değeri gerçek zamanlı olarak değişir. Desibel ölçüm değeri, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre haftada dört saatten fazla maruz kaldığınızda işitme duyunuzu olumsuz etkilemeye başlayabilecek 90 desibel seviyesine ulaştığında size bir bildirim gönderebilir.

iPhone’daki Aktivite uygulamasının yeni Trends sekmesi şimdi kullanıcılara aktivitelerinin uzun dönemli bir görünümünü sağlayarak ilerleme durumlarını anlamalarına yardımcı oluyor. watchOS 6 yeni saat kadranları ve Sesli Notlar, Audiobooks ve Hesap Makinesi gibi popüler uygulamalara doğrudan erişim sağlıyor.

App Store ve Uygulamalar
watchOS 6 ile, App Store ilk kez doğrudan Apple Watch’a geliyor. Kullanıcılar Siri, Dikte veya Karalama’yı kullanarak bileklerinden kolayca üçüncü taraf uygulamaları yükleyebilir ve saat ekranı için tasarlanmış uygulama ürün sayfalarını görebilirler. Geliştiriciler, yalnızca Apple Watch için, yani bir iOS uygulaması olmadan bağımsız bir şekilde Apple Watch’ta çalışacak uygulamalar üretebilirler.

Diğer watchOS 6 Güncellemeleri

-watchOS 6 yeni dinamik saat kadranları, daha fazla kişiselleştirme fırsatı sunan özelleştirme seçenekleri ve favori uygulamalara, kişilere ve bilgilere erişim sağlıyor. Bunlardan bazıları: Modular Compact, Solar, Gradient ve Numerals kadranları.
-Yeni geliştirici araçları arasında müzik, radyo ve podcast aktarımı için bir ses API’sının yanı sıra fizik terapi ve meditasyon gibi seans tabanlı görevler için daha uzun çalışma süresi sağlayan bir API bulunuyor ve Core ML şimdi aygıt içi girdilerin daha hızlı işlenmesini sağlamak için Apple Watch Series 4’teki Apple Neural Engine’i kullanıyor.
-Popüler Sesli Notlar şimdi Apple Watch’ta.
-Apple Books’tan satın alınan sesli kitaplar şimdi doğrudan saatteki yeni Audiobooks uygulamasından dinlenebiliyor.
-Yeni Hesap Makinesi uygulaması bahşiş ve hesap paylaşma hesaplamalarını doğrudan bileğinizden yapmanıza yardımcı oluyor.
-Siri arama sonuçları web sayfası sonuçlarının tamamını Apple Watch’ta görüntüleyebilir.3
-Apple GymKit uyumluluğu şimdi Octane Fitness, TRUE Fitness ve Woodway markalarını da kapsıyor. Böylece Apple Watch’u dünya genelinde spor salonlarında daha fazla kardiyo ekipmanına bağlıyor.

Gizlilik
Tüm Apple Watch özellikleri kullanıcı gizliliğini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Ortamdaki seslerin hiçbiri Noise uygulaması tarafından kaydedilmez veya Apple’a gönderilmez, yalnızca desibel seviyesi örneklenir. Apple Watch’un yeni Cycle Tracking uygulaması gibi sağlık özelliklerinin sağladığı bilgiler iOS 13’teki yeniden tasarlanmış Sağlık uygulamasında görüntülenebilir. Tüm veriler cihazda şifrelenir ve kullanıcı iCloud Yedekleme’yi seçmişse, veriler iCloud’da şifrelenir.

Yaz Sezonu için Saat Kayışları
Bugünden itibaren Spor Kordon ve Spor Loop’un yeni renkleri Güneş Sarısı, Pitaya ve Mavi Kantaron’un yanı sıra, şu LGBTQ savunucusu kuruluşlara bir bağış yaptığımız yeni Pride Edition Spor Loop seçeneklerini sunuyoruz: Encircle, Gender Spectrum, GLSEN, ILGA, PFLAG, The National Center for Transgender Equality ve The Trevor Project.

kaynak: Apple Newsroom

Detaylı ve güncel bilgileri Apple Yetkili Satıcılarından alabilirsiniz.