Bulaşık Makinesi Kullanım Önerileri

Bulaşık Makinesi İle İlgili Pratik Bilgiler

Bulaşık makinem neden çalışmıyor?
Ön panel ışıkları yanmıyor ise priz kaynaklı sorun olabilir, prizinizde saç kurutma makinası, ütü, kettle gibi farklı bir cihaz denenmelidir. Ön panel ışıkları yanıyor ise kapağı açıp kapattıktan sonra cihazı tekrar çalıştırın. Sorun devam ediyor ise bulaşık makinenizin yetkili servisini arayarak arızayı bildirmelisiniz.

Bulaşık makinem neden temiz yıkamıyor?
Düşük ısılı programlarda yağlar ve bulaşık artıkları erimeyebilir, bu nedenle 50 derece üzerinde program kullanılmalıdır. Pervaneler (püskürtme kolları) tıkalı veya dizilen bulaşıklar pervanelere takılmış ise su püskürtülmez ve yemek/ bulaşık artıkları temizlenmemiş olabilir.

Program çok uzun sürüyor.
Bulaşık makineleri nem oranını ölçerek kurutma süresini değiştirebilir. Kurutma süresi uzun olsa bile minimum enerji tüketerek kurutma işlemini tamamlar.

Bulaşık makinemin içi neden hala ıslak?
Bulaşık makineleri yoğuşma sistemi ile kurutma yaptığı için su damlacıkları kalması normaldir.

Bulaşık makinesinin kapağından su sızıyor. Ne yapabilirim?
Bulaşık makinenizin yetkili servisini arayarak arızayı bildirmelisiniz.

Program sona erdiğinde deterjan neden tamamen durulanmamış oluyor?
Düşük ısılı programlarda deterjan erimeyebilir, bu nedenle 50 derecenin üzerinde bir program seçilmelidir. Pervaneler (püskürtme kolları) tıkalı veya dizilen bulaşıklar pervanelere takılmış ise su püskürtülmez ve deterjan artığı kalmış olabilir. Kontrol ettikten sonra aynı durum devam ediyorsa bulaşık makinenizin yetkili servisini arayarak arızayı bildirmelisiniz.

Yıkama sırasında garip sesler çıkıyor
Bulaşık çok azsa, püskürtülen basınçlı su engellenmeden cihazın iç tarafına çarparak yıkama sesleri ortaya çıkarabilir. Dönüşümlü yıkama teknolojisini kullanan cihazlarda, püskürtme kollarının sıra ile devreye girmesi nedeniyle farklı bir ses tipi olacaktır. Hafif parçalar yıkama esnasında hareket ediyor olabilir. Püskürtme kolu bulaşıklara çarpıyor olabilir. Bulaşıkları düzgün şekilde yerleştiriniz.

Bulaşık makinesinde ağır bir koku oluşuyor
Çok az deterjan kullanılmış olabilir. Üretici tarafından tavsiye edilen ölçüye uyunuz. Düzenli olarak makine temizleyicisi kullanınız. Deterjan uygun değildir veya kaplaması zarar görmüş olabilir. Sadece bulaşık makinesinde yıkanabilen kapları kullanınız. Koku prizden geliyorsa, elektrik bağlantısını uzman bir kişiye kontrol ettiriniz. Eğer koku cihazdan geliyorsa, bulaşık makinenizin yetkili servisini arayarak arızayı bildirmelisiniz.

Kaynak: Profilo

Bulaşık makineniz için en doğru ve güncel bilgileri cihazınızın yetkili teknik servisinden alabilirsiniz.