Aspiratör ve Davlumbaz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aspiratör ve davlumbaz mutfakta hayatımızı kolaylaştırır. Balık ve kızartma başta olmak üzere mutfaktaki yemek kokuları size rahatsızlık verebilir. Aspiratörler ve davlumbazlar ise yemek kokularını, evinizdeki dumanı ve isi emerek ortamdan uzaklaştırır, mutfakta ve evinizin diğer alanlarında konforla vakit geçirmenize yardımcı olur.

Mutfağınızda aspiratör ya da davlumbaz olmadığı takdirde yemek kokuları evinizden uzun süre gitmeyebilir. İstenmeyen yemek kokuları, mutfak dışındaki alanlara da yayılıp mobilyalarınıza sinebilir. Davlumbaz ve aspiratör bu sorunu ortadan kaldırır. Yemek yapma sırasında oluşabilecek nemlenme ve buharlaşmaya engel olarak mutfak mobilyalarınızın zarar görmesinin önüne geçer. Dolapların yağlanma süresini yüksek oranda uzatır ve pratiklik sağlar.

Aspiratör ve davlumbazın farkı nedir?

Aslında iki ürünün de kullanım amacı aynıdır. Davlumbazlar, aspiratörlere göre daha yüksek emiş gücüne sahip olduklarından daha geniş alanlara etki edebilirler. Fakat küçük bir mutfağınız varsa elbette aspiratör de satın alabilirsiniz. Tabii ki bu süreçte ürünün emiş gücünün mutfak büyüklüğüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Bu arada bir diğer farkın da fiyattan kaynaklandığı söylenebilir. Davlumbaz fiyatları, aspiratör fiyatlarına göre genellikle daha yüksek olur.

Davlumbaz seçerken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Mobilya, beyaz eşya, hatta dekoratif obje alırken bile alanınız doğrultusunda seçim yapıyorsunuz. Bu durum elbette aspiratör ve davlumbaz alırken de geçerli olmalıdır.

Alacağınız ürünün emiş gücü ne kadar yüksek olursa ortamdaki kokudan, isten ya da dumandan o kadar kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu tercih edilen ürünün emiş gücünün piyasadaki en yüksek değere sahip olacağı anlamına gelmiyor. Emiş gücü değerinin, mutfağın metrekaresi doğrultusunda belirlenmesi gerekiyor. İhtiyacınıza en uygun emiş gücü değerini bulabilmek için ise uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Fakat genel olarak 380 m³ altındaki emiş gücüne sahip ürünlerden istediğiniz performansı alma oranınızın düşük olabileceğini belirtelim.

Yemek yaptığınız alan bir duvarın önünde mi, yoksa mutfağınızda oluşturduğunuz adada mı? Bu soruya verdiğiniz cevaba göre duvar tipi ya da ada tipi davlumbaz alabilirsiniz. Eğer çekilen havanın çıkabileceği bir baca alanı varsa bacalı, yoksa bacasız aspiratörleri tercih edebilirsiniz. Bacasız aspiratörlerde karbon filtreli ürünleri almanız büyük önem taşıyor; çünkü karbon filtreler, kötü kokuların hapsedilmesinde önemli görev üstleniyor.

Ocağınızda yaptığınız yemeklerin neden oldukları kokuyu çekmekle görevli olan davlumbazların ve aspiratörlerin en az ocak boyutunda olması gerekiyor. Buna ek olarak aspiratör ya da davlumbazla ocak arasındaki mesafenin; elektrikli ocaklarda 65 cm’den, gazlı ve hem gazlı hem de elektrikli gözleri bir arada sunan ocak tiplerinde ise 75 cm’den fazla olması gerekir.

Aspiratör ve davlumbazların yemek yaptığınız sırada ve pişirme işleminden bir süre sonra da çalıştırılması yararlı olacaktır. Bu durum, ürünlerin sunduğu ses seviyelerinin de önemli olduğu anlamına gelir. Konforlu bir kullanım için ses seviyesi 50 dbA’dan çok yüksek olan ürünleri tercih etmemenizi öneririz.

Kaynak:Koçtaş