HD, Ultra HD ve 4K Televizyonlar

UHD TV nedir?
UHD ya da Ultra HD, “Ultra High Definition” anlamına gelir. Full High Definition (Full HD) televizyonlar 1920×1080 px çözünürlüğe sahip görüntüleri oynatabilir. UHD TV ise tam dört kat daha fazla detay içeren 3840×2160 px çözünürlükteki görüntüleri yansıtır. Bir başka deyişle, Ultra HD TV’ler, Full HD TV’lere göre 4 kat daha yüksek çözünürlüğe sahiptir.

4K ne anlama geliyor, 4K TV nedir?
4K, sinema ve televizyon endüstrilerinde farklı anlamlara gelir. Sinema endüstrisinde 4K, 4096×2160 px çözünürlüğe sahip görüntülere verilen isimdir. 4K, televizyon endüstrisindeyse 3840×2160 px çözünürlüklü Ultra HD ile aynı anlamı taşır. Ultra HD, Full HD’ye göre 4 kat daha fazla piksel adedine sahip olduğundan bu ismi almıştır.

HD, Ultra HD ve 4K arasında ne fark var?
HD, UHD ve 4K birer görüntü çözünürlüğüdür. Bu farklı çözünürlükler, tek bir görüntünün kaç adet pikselle oluşturulduğunu ifade eder.

HD (High Definition) görüntüler, uzun kenarında 1920, kısa kenarındaysa 1080 piksel olmak üzere toplam 2.073.600 piksel tarafından oluşturulur. 1920×1080 px olarak da ifade edilir ve bu görüntüleri oynatabilmek için Full HD bir televizyona ihtiyaç vardır.

Televizyon dünyasında 4K, Ultra HD (UHD ya da Ultra High Definition) ile aynı anlama gelir. UHD görüntüler 3.840×2.160 piksel çözünürlüğe sahiptir. Bu, bir görüntünün toplamda 8.294.400 adet piksel tarafından oluşturulduğu anlamına gelir. Bu kalitede bir görüntüyü oynatabilmek için bir Ultra HD televizyona sahip olmanız gerekir.

En uygun televizyon boyutuna nasıl karar verebilirim?
Televizyon boyutu, izleme mesafesine göre belirlenir. Televizyonunuzu kullanacağınız odada, televizyon ve oturma alanı arasındaki mesafeyi ölçün. Sizin için en uygun televizyon ölçüsü, bu mesafenin yaklaşık üçte biridir. Örneğin, 3 metrelik bir izleme mesafesi için 102 cm’lik (40 inç) bir ekran uygun olacaktır. Bu durum televizyonun çözünürlük kalitesine bağlı olarak da değişebilir.

Gelişen TV teknolojileri yeni görüntü standartlarını da beraberinde getiriyor. Yeni nesil yüksek çözünürlüğe sahip TV’ler, ancak bu standartlarda yapılan yayınlar ile  gerçek performanslarını sunabilirler.

Kaynak: Arçelik