Inox Yüzey Nasıl Temizlenir

Paslanmaz Çelik Yüzeylerin Temizliği

Buzdolabı, fırın ve davlumbaz başta olmak üzere mutfakta sık sık karşımıza çıkan paslanmaz çelik yüzeylerin nasıl temizlenmesi gerektiği bir soru işaretidir. Yanlış malzeme seçimi ve hatalı temizleme yöntemleri inox olarak da bilinen paslanmaz çelik yüzeylerde çizilmelere ve kararmalara yol açabilir.

Öncelikle inox yüzeyleri temizlerken kullandığınız malzemelerin aşındırıcı kimyasallar içermediğinden emin olmalısınız.

Yüzeyi silerken, sert fırçalar ya da bulaşık süngerinin aşındırıcı kısmı yerine yumuşak bir bez ya da bir sünger kullanarak olası çizilmelerin ve yıpranmaların önüne geçebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra tüm yüzeyi yine yumuşak bir bezle iyice kurulayarak su lekelerini de engelleyebilirsiniz.

Yüzeylerin sadece temiz olmasını değil, aynı zamanda ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız paslanmaz çelik için özel olarak geliştirilmiş cilaları kullanabilirsiniz.

Yetkili servislerden temin edilen yüzey temizleyicileri ile temizleme işlemine ayrıca yardımcı olabilirsiniz.

Dikkatle baktığınızda paslanmaz çelik yüzeyi oluşturan taneciklerin enine ya da dikine bir yön izlediğini görebilirsiniz. Temizleme ve cilalama sırasında yüzeyleri bu yönü takip ederek silerseniz daha iyi bir sonuç da elde edebilirsiniz.

Kaynak | Arçelik